JEFTINI I PRIRODNI LEKOVI KOJI SMIRUJU INFEKCIJE I BOLOVE U BUBREZIMA
Za čišćenje bubrega je, prvenstveno, potrebno piti dovoljno vode u toku dana. Uz to, neke namirnice imaju dodatno blagotvorno dejstvo na bubrege!
Bubrezi obavljaju životno važnu funkciju u ljudskom telu. Zato je čišćenje bubrega izuzetno važno, a za to je prvenstveno potrebno piti dovoljno vode u toku dana.
Beli luk
Beli luk ima zaštitno dejstvo za bubrege i druge organe. Redovna upotreba ovog lekovitog povrća u ishrani može da doprinese, potvrdila su istraživanja, lakšem oslobađanju organizma od olova i kadmijuma iz bubrega, ali i iz drugih organa kao što su jetra, žuč i krvotok u celini. Takođe, ima diuretička svojstva tako da vam može pomoći da eliminišete višak natrijuma iz tela.
Kurkuma
Kurkuma je blagotvorna za organizam zbog kurkumina, sastojka koji umiruje upale i može da redukuje enzime koji aktiviraju hronične bolesti bubrega.
Kurkumin usporava razvoj i širenje mikroba i zato automatski olakšava pritisak na bubrege. Oprezni moraju da budu oni koji već dugo pate od bubrežnih bolesti i već imaju poteškoća pri održavanju ravnoteže kalijuma. Takođe, oprez je neophodan za trudnice, a ne treba ni da je koriste žene tokom menstrualnog ciklusa.
Đumbir
Đumbir je blagotvoran za organizam zahvaljujući svom sastojku gingerolu koji suzbija širenje bakterija. On umiruje upale i može da olakšava bolove, a pozitivno deluje i na hroničan visok pritisak koji oštećuje bubrege. Zato se savetuje redovna upotreba naročito kod komplikacija bubrežnih oboljenja, na primer, kad dođe i do dijabetesa.
Brusnice
Brusnice su fantastično voće i uvek ih valja dodati u ishranu. Preporučuju se ljudima sa infekcijom beškike, jer njihov sastojak proantocijanidin sprečava bakterije da se zadržavaju u urinarnom traktu i bubrezima.
Maslačak
Za mnoge samo "korov", maslačak je zapravo izuzetno korisna biljka i narodni lek. Koren maslačka deluje kao diuretik i može pomoći pri čišćenju bubrega i jetre.
Treba da ga koristite i ako patite od akni, ali i u slučaju anemije. Ako patite od bubrežnih bolesti, što češće uzimajte čaj od korena maslačka, a u proleće jedite salatu od maslačkovog lista.
Peršun
Gde je salata, neka tu uvek bude i peršun. Zahvaljujući blagotvornim sastojcima apiolu i miristicinu, peršun je prirodan diuretik. Zato redovno uzimajte čaj od peršuna ako vas muče infekcije urinarnog trakta ili imate kamen u bubregu.
Budite oprezni ako imate i dijabetes, jer peršun može da obori šećer u krvi. Takođe, može da loše reaguje u kombinaciji s nekim lekovima, pa svaki pacijent koji boluje od hronične bubrežne bolesti mora prvo da se konsultuje sa svojim lekarom pre nego što počne sa redovnim korišćenjem peršuna.
Tekst: Z. L. S.
Izvor: Lepa & Srećna
Postavio: Global News dana 2020.01.17 |
Komentar na ovu vest mogu ostaviti samo registrovani korisnici našeg portala!