Britanski putniÄki brod Titanik, koji je potonuo na današnji dan pre 107 godina, nije potonuo zbog sudara sa ledenim bregom, tvrdi kapetan L. M. Kolins.
Titanik je potonuo 14. aprila 1912. godine tokom svog prvog putovanja iz Sautemptona u Njujork, u SAD.
Pod kapetanom Edvarda Smita, na brodu je bilo otprilike 2.200 putnika u trenutku kada se sudario sa ledenim bregom nedugo pre ponoći - nesreća u kojoj je više od 1.500 ljudi izgubilo život.
Kolins, koji ima iskustva u vodama severnog Atlantika, a gde je potonuo Titanik, kaže da ta priÄa o sudaru sa ledenim bregom nije realna.
Kolins je 2002. godine izdao knjigu "Potapanje Titanika, perspektiva ledenog pilota", gde je predložio tri razloga zbog kojih je verovao da je Titanik zaista potopio led.
- Uveren sam da je nemoguće da je brod udario u ledeni breg. Umesto toga, Titanik je žrtva arktiÄkog ledenog sloja. ArktiÄki led je višegodišnji led, vrlo tvrd - rekao je bivši pomorac.
Kako je naveo, brojni brodovi su potonuli na isti naÄin - probijanjem trupa.
- Nema pouzdanih dokaza da je Titanik udario u ledeni breg - rekao je Kolins.
On je detaljno opisao u knjizi kako su otprilike 10 minuta pre potonuća, dva mornara uoÄila ono što su smatrali sumaglicom na horizontu, protežući se otprilike 20 stepeni s obe strane broda.
TakoÄ‘e, razliÄiti oficiri prijavili su razliÄitu visinu nepostojećeg ledenog brega.
Kapetan Kolins veruje da je ova razlika u visini posledica "optiÄkog fenomena koji je dobro poznat nautiÄarima", gde ravno more i ekstremna hladnoća iskrivljuju izgled objekata u blizini vodene linije, što ih Äini veoma visokim.
Fizika takoÄ‘e nalaže da Titanik nije udario ledeni breg, tvrdi on i pojašnjava da nešto što je poznato kao Bernulijev efekat znaÄi da to nije moguće.
Prema reÄima Kolinsa, ako je brod plovio brzinom 11 metara u sekundi i udario u ledeni breg za koji se tvrdi da je veliÄine hotela, cela strana bi bila uništena.
- Brod bi onda potonuo za nekoliko minuta, a ne sati - zakljuÄio je Kolins.
Powered by Koobi:CMS 7.72 © Bitskin® Webdesign