OŽIVEO DUH PROŠLIH VREMENA

U dvorištu nekadašnje kuće Stevana Dunđerskog, a današnjeg Lovačkog doma, sinoć je održano književno veče. Predstavljena je nova knjiga Zorana Subotičkog - "Čudesni svet Dunđerskih". Duh familije Dunđerski obasjan je sećanjima i nadahnutim pričama autora knjige, kao i njegovih gostiju...
Pored autora, jednog od najznačajnijih čuvara sećanja na familiju Dunđerski, Zorana Subotičkog koji godinama istražuje životopis jedne od najčuvenijih srpskih familija i pretvara u ga u pitko literarno štivo, govorili su njegov izdavač, Zoran Kulundžija, istoričar, dr Vesna Dimitrijević koja je na ovoj temi doktorirala, a aplauze publike izmamili su glumci, neponovljivi Miodrag Petrović, koji je još jednom pred Srbobrance izašao u ulozi Lazara Dunđerskog, kao i sjajna Jovana Radovanović u ulozi tragične ličnosti i opevane u pesmi "Santa Marija Della Salute" neprežaljene ljubavi Laze Kostića, Lenke Dunđerski.
"Čudesni svet Dunđerskih" je knjiga koja je zapravo dramska teatrologija i nastala je kao proizvod jednog nametnutog ritma vremena. U doba korone autor je neplanski dobio priliku da se osami i sabere sve ono što je godinama pisao o Dunđercima, odajući na taj način svojevrsni omaž jednoj od najznamenitijih srpskih familija koja je svojim bistvovanjem duboko obeležila period pre II Svetskog rata.
Izvesno da su kuća i dvorište u kojima je svojevremeno Stevan Dunđerski ugostio regenta Aleksandra bili dodatna inspiracija za ovaj susret dva doba, nekadašnjeg, otmenog, veleposedničkog, oličenog u zapisima Subotičkog o Dunđercima i sadašnjeg koje je između ostalog vreme preispitivanja i listanja istorije u novom svetlu koje su donele demokratske promene.
Ono što je Subotički sinoć između ostalog ponudio je ideja koja za sada lebdi u vazduhu, ali ima potencijal da donese jedan drugačiji odnos prema bogatoj prošlosti koja je nesumnjivo obikovala vreme u kome živimo i da oplemeni vreme koje je pred nama. Naime, on je nošen nadahnućem koje su kod njega stvorili Dunđerci osmislio projekat nazvan kao i njegova poslednja knjiga - "Čudesni svet Dunđerskih". U tom projektu Srbobran zauzima centralno mesto kao baza i utočište, a u ovaj svojevrsni klaster, kako je rekao Subotički, uključeni su i ostali gradovi i mesta gde su Dunđerski živeli, stvarali...
- Italija ima Veronu, a ona Romea i Juliju i balkon koji posetioci iz celog sveta dolaze da vide i čuju iz prve ruke priču o ovoj tragičnoj ljubavi. Mi imamo Srbobran, Imamo Lazu Kostića, imamo Lenku Dunđerski, tragičnu ljubav u kome se sreću dva sveta i neverevatno je kako do sada nismo uspeli da ovaj potencijal jedne neponovljive ljubavne priče pretvorimo u nešto što će na najbolji mogući način okupiti ljude sa svih strana da dođu i posete Srbobran, ali i ostala mesta gde su Dunđerski svojim duhom i stvaranjem ostavili pečat, rekao je otpilike Subotički, dodajući da zbog svoje slavne istorije Srbobran zaslužuje u najmanju ruku status kakav imaju Sremski Karlovci.
Autor knjige "Čudesni svet Dunđerskih" zahvalio se domaćinima, Domu kulture, Narodnoj biblioteci i opštini Srbobran na razumevanju i gostoprimstvu, a njemu i njegovim gostima, zahvalili su se Eva Kiš, dojučerašnja direktorka Narodne bibiliote i Sonja Stojnović, direktorka Doma kulture.
Dosta je sinoć bilo reči o poseti Srbobranu regenta Aleksandra. Naravno, tema je bila neizbežna, jer ipak smo bili na mestu gde je Stevan Dunđerski dočekao najvišeg gosta u to doba. Zbog toga prilažemo ovom izveštaju jednu od anegdota koje je zapisao Milenko Genčić, a koja je deo našeg portala. Evo priče koja je deo sećanja na 27.jul 1919 i taj jedinstven događaj za Srbobran i Srbobrance, kako Genčić piše, "kad je ceo Srbobran bio na nogama".. Priča se zove "Gospodin Igeneš".
S.N.
Postavio: Administrator dana 2021.05.28 |
Komentar na ovu vest mogu ostaviti samo registrovani korisnici našeg portala!