IZLOŽBA POSVEĆENA MOMČILU TAPAVICI KRASI OD DANAS PROSTORIJE MESNE ZAJEDNICE U NADALJU!

Uspešna saradnja opštine, Doma kulture i Mesne zajednice Nadalj krunisana je stalnom postavkom izložbe fotografija "Povratak u rodni kraj" koja je posvećena liku i delu jednog od najznamenitijih Nadaljčana u istoriji - prvom olimpijcu Srbinu i velikom arhitekti Momčilu Tapavici.
Izložba je rad Rajka Karišića, fotografa iz Beograda i nastala je kao deo projekta Doma kulture Srbobran - "Promenada kroz prošlost Srbobrana". Nažalost ovom događaju je prisustvovao izuzetno mali brojh ljudi.
- Kažu da je jedno mesto veliko ukoliko ima i velikih ljudi. Gledajući po tome naš Nadalj je ogroman - malo mesto, a ima toliko znamenitih ličnosti. Jedan poseban velikan rođen je u Nadalju pre 150 godina, postavio je temelje za nastanak srpske sportske nacije, olimpijac i arhitekta - Momčilo Tapavica. Izložene fotografije pripremio je dugogodišnji saradnik Doma kulture, umetnički fotograf Rajko Karišić, pokrovitelj projekta su Pokrajinski sekretarijat za kulturu i Opština Srbobran, rekla je na početku programa otvaranja Sonja Stojnović, direktorka Doma kulture Srbobran.
- Hvala timu koji je radio na ovom projektu i koji je uspeo da nakon 150 godina na neki način u Nadalj vrati Momčila Tapavicu, i tako mu se oduži za sve ono što je on nekada davno učinio da bi se čulo za Nadalj, rekla je između ostalog zamenica predsednika opštine, Milica Zarić.
- Za Tapavicu sam saznao još kao dečak 1971. godine, gledajući popularnu emisiju TV Sport. Jedan prilog bio je posvećen Momčilu Tapavicu, rođenom Nadaljčaninu, kako je rečeno, i odmah sam se zainteresovao za to ime. Prve informacije dobio sam od Lazara Račića, koji je pisao o Tapavici u Monografiji Nadalja, a kasnije sam i sam počeo da obilazim muzeje i polako počeo da prikupljam podatke. U sportskom delu Muzeja Vojvodine naišao sam na tzv. 'Tapavicinu soba' i tu sam i sam uvideo, a isto mi je rekao i akademik Čedomir Jovanović, da je Nadalj čuveno selo, rekao je, između ostalog, Mile Šijački, koji je poslednje godine svog života posvetio istraživanju podataka o Tapavici.
On je okupljene upoznao i podsetio na mnoge biografske podatke iz života Momčila Tapavice, od detinjstva i mesta gde je kao dečak živeo u Nadalju, pa sve smrti u Puli 1949. godine.
Program otvaranja upotpunio je i recitator Uglješa Surdučki, ugovor o predaji materijala koji čine ovu izložbu potpisali su direktorka D oma kulture, Sonja Stojnović i sekretar Mesne zajednice Nadalj, Jugoslav Šijački.
Tapavica je rođen 1872.godine u Nadalju. On je prvi Srbin koji je nastupio na Olimpijskim igrama i to 1896 godine na prvoj Olimpijadi u Atini. Takmičio se u 11 sportova pod zastavom tadašnje Ugarske i osvojio je treće mesto u tenisu.
Momčilo Tapavica je zanimljiva istorijska ličnost koja je ostavila dubok trag. Podjednako kao u sportu bio je uspešan i profesionalno. Gimnaziju je Tapavica završio u Novom Sadu gde je i počeo da se bavi sportom. Nastavio je na studijama u Budimpešti i bio je vrlo uspešan atletičar. Pored raznih atletskih disciplina, postizao je uspehe u tenisu, rvanju i dizanju tegova, tako da je na Prvim Olimpijskim igrama kao član trinaestočlane reprezentacije Ugarske (Austrija je nastupala samostalno) učestvovao u 11 različitih disciplina.
Istorijski spisi kažu da je imao samo jednu manu, a to je da je precenio, te godine u Atini, svoje mogućnosti, tako da ga je povreda ruke sprečila da uzme barem još dve medalje.Po povratku u Novi Sad prestao je aktivno da se bavi sportom i nastavio je rekreativno da trenira.
Njegova profesionalna karijera je takođe upečatljiva.Pošto je u Budimpešti završio studije arhitekture, projektovao je niz značajnih zdanja, a jedno od svakako najpoznatijih je zgrada Matice Srpske u Novom Sadu.
Nakon ženidbe 1908.godine na poziv kralja Nikole napušta Novi Sad i odlazi u Crnu Goru. Na Cetinju po njegovom projektu izgrađene su zgrade Nemačke ambasade i Državne banke Crne Gore. U Herceg Novom projektovao je hotel "Boka", ali on je stradao u zemljotresu 1979.godine.
Momčilo Tapavica umro je na 10.01. 1949.godine u Puli, gde je bio glavni gradski projektant. U sportskoj istoriji Herceg Novog upisana su imena, sina Momčilovog, Mirka koji je bio član vaterpolo kluba Jadran i ćerke Jasne koja je bila prva teniserka u ovom primorskom gradu.
BISTA U CENTRU SELA

Ovaj medijski prilog je deo projekta "Skice iz kulture" i sufinansiran je sredstvima Opštine Srbobran. Stavovi izneto u podržanom medijskom projektu ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Postavio: Administrator dana 2022.07.04 |
Komentar na ovu vest mogu ostaviti samo registrovani korisnici našeg portala!