SRBOBRANCI MEĐU PRVIM STUDENTIMA MEDICINSKOG FAKULTETA U ZAGREBU
Iz Zagreba nam se javio dr Ivica Vučak sa molbom da mu pomognemo. Naime, on je u procesu rada na pripremi publikacije povodom sto godina od kako je sa Medicinskog fakulteta u Zagrebu izašla prva generacija lekara, došao do podatka da je u toj prvoj generaciji studenata bio i jedan Srbobranac. Evo priče...
Medicinski fakultet u Zagrebu osnovan je 1917/1918. godine, a prva promocija svršenih studenata je bila 28.2.1923. "Budući da se bliži stogodišnjica prve promocije želio bih prikupiti podatke o liječnicima iz prve generacije", napisao nam je u svom prvom mejlu dr Vučak. Dalje piše:
"Do kraja 1923. diplomu u Zagrebu primilo je ukupno 10 liječnika, a među njima je bio promoviran Andrija Kesler 22.12.1923".
Stariji Srbobranci sećaju se dr Andrije Keslera. Bio je ugledni lekar i ostavio je dubok trag tokom svog staža u Srbobranu. Živeo je u kući koja se nalazi na Trgu Republike, a danas se u njoj nalaze prostorije političkih stranaka i udruženja građana.
Doktor Andrija Kesler studije medicine započeo je u Budimpešti i nakon jednog semestra preselio je u Zagreb gde je 21.1.1919. upisao drugi semestar. Nakon promocije i staža u Zagrebu bio je lekar u Srbobranu. Bavio se i lovom (bio je biran u upravu lovačkog društva), a oni koji ga se sećaju kažu da je bio pasionirani odgajivač bikova i da je pored medicine to bila njegova druga ljubav.
Spominje se njegovo ime kao člana delegacije građana Srbobrana koja je "22.6.1932. posjetila ministra prosvete u Beogradu pokušavajući, neuspešno, izmoliti opstanak gimnazije, barem četverogodišnje, u Srbobranu", navodi u svom pismu dr Vučak.
Poslednji podatak koji je našao dr Vučak je da je dr Andrija Kesler bio od aprila meseca 1945. u NOV, kao lekar u Vojnom području Srbobran. Na osnovu kazivanja nekih naših starijih sugrađana došli smo do podatka da je u njegovoj kući u podrumu bila partizanska bolnica.
Njegova životna saputnica bila je dr Zdenka Babić - Kesler (rođ.1899 blizu Rijeke) koja je u Zagrebu promovisana 30.6.1925. Bila je privatna lekarka u Srbobranu 1926. i 1927. godine (ime joj je u popisu članova Zbora liječnika Hrvatske u Zagrebu). Ona je bila utemeljitelj jednog zanimljivog projekta o kome su pisale Večernje Novosti davne 1956. godine. Do ovog članka došli smo zahvaljujući ljubaznosti njenog praunuka Ivana koji živi u Beogradu.
Bračni par Kesler je sahranjen na pravoslavnom groblju u Srbobranu.
Jedan od naših ljubaznih saradnika u pokušaju da dođemo do što više podataka i tako pomognemo u radu dr Vučaku bio je nekadašnji lekar i direktor Doma zdravlja u Srbobranu, dr Živko Nastić. I tada dolazimo do novog zanimljivog otkrića. Otac dr Živka Nastića je takođe bio lekar koji je diplomirao na Medicinskom fakultetu u Zagrebu.
Bio je druga generacija studenata. Za doktora opšte medicine promovisan je u Zagrebu 31. septembra 1924. U Zagreb se prebacio sa fakulteta u Gracu gde je započeo studije medicine. Inače, ispostavilo se da su dr Nastić i dr Kesler bili u kumovskim vezama, pa je utoliko ova priča zanimljivija.
- dr Dragoljub Nastić sa suprugom i decom (fotografisano 1957.godine)
Građa za publikaciju koja će dogodine ugledati svetlost dana u cilju obeležavanja sto godina od kako je prva generacija studenata Medicinskog fakultetu promovisana u lekare se još uvek prikuplja. U tom istorijskom osvrtu biće dva Srbobranca, dr Andrija Kesler i dr Dragoljub Nastić.
Pozivamo sve naše posetoce koji bi mogli da pomognu u prikupljanju podataka i doprinesu da se o nekadašnjim srbobranskim lekarima što više istorijske građe sačuva od zaborava da nam se jave, a mi ćemo te podatke sa zadovoljstvom proslediti dr Vučaku u Zagreb.
Ovaj medijski prilog je deo projekta "Skice iz kulture" i sufinansiran je sredstvima Opštine Srbobran. Stavovi izneto u podržanom medijskom projektu ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Postavio: Administrator dana 2022.09.29 | | Ocena: |
Komentar na ovu vest mogu ostaviti samo registrovani korisnici našeg portala!