SVEČANO OBELEŽEN DAN OPŠTINE SRBOBRAN

Polaganjem venaca na spomenik žrtvama fašizma, na Trgu slobode uz prigodan program i Svečanom sednicom SO Srbobran, na kojoj su dodeljena priznanja zaslužnim građanima Srbobran je obeležio Dan oslobođenja u II Svetskom ratu i Dan opštine Srbobran.
Oktobarsku nagradu je primio akademski slikar i profesor u penziji Svetozar Kaćanski Batuka, a zvanje počasnog građanina pripalo je Zoltanu Celer, gradonačelniku Janošhalme, grada pobratima u Mađarskoj.
Zahvalnice su zaslužili: Andraš Tot, Tibor Segi, Radoslav Došlov, Ferenc Rajda, Radoslav Vukčević i Vlada Branković kao višestruki dobrovoljni davaoci krvi, zatim Branko Debeljački za dobrotvorni rad i humanost, Grozdana Pecarski za dugogodišnji uspešan rad u PU "Radost", Dušan Srdanov za vrhunske rezultate u sportu i unapređenju sporta i fizičke kulture i Sava Radonić za postignute rezultate i uspehe u radu.
Govor Radivoja Debeljačkog

"Poštovane građanke i građani opštine Srbobran, poštovani predstavnici SUBNOR-a,
Prošlo je 78 godina od kada je na talasu antifašističke borbe oslobođen Srbobran u Drugom svetskom ratu. Godine su prolazile ali one nisu izbledele snažan osećaj sećanja na današnji veliki dan koji ponovo imamo priliku da u miru, zajednički i složno obeležimo i još jednom se podsetimo na ovaj značajan istorijski događaj ali, što je mnogo važnije, iskažemo pijetet svim našim stradalim precima koji su svoje živote zauvek utisnuli u slobodu koju danas imamo. O tome govori i mesto na kome se danas nalazimo jer Trg i kip slobode više su od simbola Srbobrana, to je deo našeg identiteta i večno sećanje na hrabrost ljudi koji su svoju otadžbinu stavili ispred sebe i bili spremni da žrtvuju sve, zarad budućih pokolenja.
U centru Srbobrana, u kući porodice Kaćanski, bio je smešten štab čuvenog maršala Fjodora Ivanoviča Tolbuhina, gde su pripremane vojne operacije za dalje oslobođenje, a mnogi Srbobranci su učestvovali i u tim ratnim zbivanjima. Neki su, nažalost, svoj život izgubili nakon što su oslobodili svoje porodice, jer ih je vodila misao da neko drugi takođe čeka svoju slobodu koja mu je nasilno oduzeta. A naša istorija prepuna je takvih ili sličnih životnih priča, i ono čime ćemo se zauvek ponositi je činjenica da je naš narod uvek bio na pravoj strani istorije, u pravom smislu te reči, a to posebno ističem, jer smo svedoci da se ova sintagma prelako danas koristi i tumači na različite načine.
Zato uvek i na svakom mestu moramo isticati istorijske događaje koji su deo nas, da ih prenosimo na našu decu i da ih učimo da ljudsko biće može biti ili čovek ili nečovek, a ratni događaji prikazuju i jedno i drugo. I to je jedan od razloga zašto iz godine u godinu ponavljamo da fašizmu nema mesta u našem društvu ali izgleda da nesreća koju je ova ideologija donela nije dovoljan razlog pojedincima da prestanu da je iznova obnavljaju. Nažalost, ove pojave nisu iskorenjene iako je širenje i stvaranje neofašizma i neonacizma opasno po društvo u kome živimo i pogubno za budućnost. S toga je pred nama zadatak da iskazujemo prave vrednosti i negujemo duh tolerancije, razumevanja i multikulturalnosti koje krase naša mesta, jer time iznova pobeđujemo i stvaramo uslove za dalji prosperitet. Mir i sloboda su privilegija i oni se moraju čuvati, jer ih je lako prekinuti, a vrlo teško ponovo uspostaviti. Stalno podsećanje na 19. oktobar 1944. godine, Dan oslobođenja Srbobrana, prilika je da još jednom iskažemo poštovanje pre svega našim oslobodiocima ali i svim nevinim žrtvama koji su stradali od zločinačke ruke, bez obzira na veru ili nacionalnu pripadnost. U nadi da će sloboda ostati večna, svim građankama i građanima Srbobrana čestitam Dan opštine i Dan oslobođenja.
Večna slava našim precima! Živeo Srbobran! Živela Srbija", poručio je sa Trga slobode Radivoj Debeljački, predsednik Opštine Srbobran.
Svečanoj sednici SO Srbobran predhodilo je polaganje venaca na spomen obeležje na Trgu slobode gde je održan program u kome su učestovali učenici OŠ "Vuk Karadžić" i OŠ "Jovan Jovanović Zmaj". Cveće je položeno, uz odavanje počasti i na spomenik stradalom vojniku Crvene armije, Borisu Mihajloviču Korotkovu, koji je svoj život dao prilikom oslobođenja Srbobrana, 1944.godine, na današnji dan. Takođe, delegacija opštine cveće je položila i na grobno mesto ovog heroja.
Vence su položili: Radivoj Debeljački, predsednik Opštine Srbobran, Milena Alargić, predsednica Skupštine opštine, i Milica Zarić, zamenica predsednika Opštine Srbobran u ime lokalne samouprave, zatim Radivoj Paroški, zamenik pokrajinskog sekretara u Pokrajinskom sekretarijatu za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, potom Zoltan Celer, gradonačelnik bratskog grada Janošhalme u Mađarskoj, te predstavnici lokalne organizacije SUBNOR-a, Udruženja ratnih vojnih invalida, Udruženja "Hrabri borci", i opštinskih odbora Srpske napredne strane, Saveza vojvođanskih Mađara i Srpske radikalne stranke.
Svečana sednica otvorena je intoniranjem himne "Bože pravde" koju je izveo hor OŠ "Vuk Karadžić", a evo šta su kazali Radivoj Debeljački, Milena Alargić i gost iz Mađarske, Zoltan Celer.
Postavio: Administrator dana 2022.10.18 |
Komentar na ovu vest mogu ostaviti samo registrovani korisnici našeg portala!