U organizaciji UG „Jačanje svesti“ iz Srbobrana čiji je predsednik Tijana Tipura i uz finansijsku podršku lokalne samouprave, održan je seminar „ NTC sistem učenja- razvoj kreativnog i funkcionalnog razmišljanja“.
Juče je u Pozorištancu okončana edukacija kroz koju su prošli gotovo svi prosvetni radnici iz osnovnih škola i predškolske ustanove naše opštine...
Seminar je održan iz dva dela, u nekoliko termina, kako bi svi zainteresovani vaspitači, učitelji, nastavnici, stručni saradnici i direktori ustanova dobili kvalitetnu edukaciju.
Predavači i autori ovog programa bili su dr Ranko Rajović i Uroš Petrović.
Dr Rajović je lekar interne medicine, osnivač MENSE u Srbiji, a jedan od osnivača ogranka MENSE u Sloveniji, Bosni i Hercegovini i u Crnoj Gori.2010. godine imenovan je za predsednika Кomiteta svetske MENSE za darovitu decu.Predavač je na nekoliko univerziteta u zemlji i inostranstvu.
Uroš Petrović je srpski književnik, višestruko nagrađivan autor knjiga za decu i mlade, koje su objavljene na nekoliko svetskih jezika. Bavi se fotografijom, te je i u toj oblasti višestruko nagrađivan.Dugogodišnji je predsednik MENSE Srbije i gostujući je predavač na brojnim obrazovnim ustanovama u zemlji i inostranstvu. Široj publici poznat je po kvizovima „Lavirint“ i „Potera“ u kojima se pojavljuje kao sastavljač pitanja i ispitivač, a koji se emituju na nacionalnoj televiziji.
Na održanom seminaru akcenat je bio na obuci prosvetara kako da podižu nivo intelelektualnih sposobnosti dece i učenika, kako da se spreče poremećaji pažnje, koncentracije i govora čiji je porast poslednjih decenija zabrinjavajući, kako da kod dece razviju funkcionalno znanje, odnosno brzinu razmišljanja, povezivanja i zaključivanja, te pravovremeno uoče darovitu decu i posvete se podsticanju njihovog razvoja.
Na seminaru se moglo čuti koliko je važno svakodnevno kretanje dece, igra loptom, šetnja, bavljenje sportom, hodanje bosih nogu, penjanje i trčanje, odnosno koliko su važne sve one aktivnosti koje su nam prirodno date i putem kojih upoznajemo svet oko sebe i razvijamo inteligenciju, a koje su poslednjih godina, zbog sve veće i štetne zainteresovanosti dece za kompjutere, za kojima nekada provode sate, sedeći i ne komunicirajući sa okolinom, odnosno ne razvijajući govor i socijalne veštine, u ozbiljnom padu.
Prosvetni radnici takođe su obučeni tehnikama koje kod dece razvijaju kreativno mišljenje i povezivanje stečenih znanja, na veoma interesantan i deci zanimljiv način,kao što su nelogične priče, nelogične bajke, poligoni, zagonetna pitanja, crtanje lekcija, asocijacije i druge.
Utisci polaznika seminara su bili veoma pozitivni, a ono što sledi su radionice za odabranu darovitu decu iz predškolske i osnovnoškolskih ustanova naše opštine.
Kada dete razmišlja kako da reši problem u igri, oseti sreću kada nađe rešenje. I zbog toga je potrebno da pokažemo detetu metode koje liče na igru, jer će tako razmišljati, povezivati, nalaziti rešenje i pri tom misliti da se igra i lakše naučiti ono što se od njega očekuje u školi.
S.N.
Powered by Koobi:CMS 7.72 © Bitskin® Webdesign